Büyüme’nin ikinci çeyrekte yüzde 2.1 olmasının nedeni

Düşük tüketim büyümenin 2014 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 2. 1 seviyesinde kalmasının nedeni olarak gösteriliyor.

Hanehalkı tüketimi bir önceki çeyreğe göre hiç artış göstermemiş ve özel yatırımlardaki düşüşle birlikte ekonomik büyüme hız kesti. Açıklanan ekonomik verilerle birlikte 2014’ün ilk yarısında büyüme hızı yüzde 3.3 olarak gerçekleşmiş oldu.

Tüketim oldukça yavaşladı.

türkiye tüketim hızı

Grafikte de görüldüğü üzere 2013’ün ilk çeyreğinden bu yana ortalama yüzde 5.5’luk bir tüketim hızı büyümesi varken 2014’ün ilk çeyreğinde yüzde 3’lere kadar gerilemiş ikinci çeyrekte de durma noktasına gelmiş. Bu veri büyümenin yavaşlamasındaki en önemli etken olarak görülüyor.

İlk çeyrekte büyümeye 2.2’lik bir katkı yapan tüketim hızı büyümesi ikinci çeyrekte 0.3 puan katkı yapmış. İçler dışlar çarpımından, toplama çıkarma işlemlerinden sonra sonuç ortada.

Cari açıktan yakınan bir ülke olarak tüketim hızının düşmesi iyi olarak görülebilir ancak yüzde 2.2’lik katkı yapmış olan bir büyüme hızı türkiye’nin tüketime ne kadar bağımlı olduğunu gözler önüne seriyor.

Cari açıktaki iyileşmeyle birlikte ekonominin de yavaşlamış olması verilerini karşılaştırdığımızda da toplama çıkarma işlemlerine bile gerek kalmadan problem anlaşılıyor. Bunun çözümü ise tabi ki üretim ve ihracatta gerçekleştirilecek artış. İhracat artış kalemini devreye sokarsak hem cari açık problemi çözülecek hem de ekonomideki büyüme tüketimde yaşanan daralmadan etkilenmeyecek ve yine yüzde 4’lük büyüme hızları yakalanılabilecek.

Düşük büyüme hızını yorumlayan Mehmet Şimşek “nispeten düşük bir oran” dedi.

Mehmet Şimşek yüzde 2.1’lik büyümeden dolayı Orta Vadeli Plan (OVP)’da revizyona gidilebileceği sinyalini verdi. Şimşek düşük gelen büyüme hızının nedenini ise “Yaz aylarında yaşanan kuraklık, AB ülkelerinde devam eden ekonomik sorunlar ile Irak ve Ukrayna kaynaklı jeopolitik gerginlikler yılsonunda reel GSYH’nin OVP’de öngördüğümüz yüzde 4’ün altında kalma riskini artırmaktadır”a bağladı.

Author: Eco

Share This Post On

Submit a Comment