Diplomatik Çözüm Devrede

Suriye’de tansiyon “diplomatik çözüm” formülüyle  düşmeye başladı. St. Petersburg’daki G-20  zirvesi sonrası ABD dış işleri bakanı John Kerry’nin “Suriye kimyasal silahlarını teslim ederse operasyon seçeneğini kaldırabiliriz”  açıklamasına Rusya’dan da olumlu tepki gelince , aylardır”çıktı çıkacak” denen savaş ihtimali yerini siyasi çözüme bıraktı.

Cenevre’de yapılan görüşmeler 3.gününü geride bıraktı . Görüşmeler devam ederken Kerry ve Lavrov ortak bir basın toplantısı düzenledi. Anlaşmayla ilgili detaylar veren Kerry, İki ülkenin Suriye’nin elindeki kimyasal silah türleri ve sayıları hakkında anlaşmaya vardıklarını, Suriye’nin de bir hafta içinde elindeki silahların listesini sunması ve silahların en geç 2014 yılının sonuna kadar imha edilmesi gerektiğini açıkladı.

Kerry ayrıca, Suriye’nin anlaşmaya uygun davranamaması durumunda BM Şartı’nın 7. Maddesi’nin uygulanmasını Rusya’nın da kabul ettiğini açıkladı. 7.madde  BM Güvenlik Konseyi’ne barışı sağlamak amacıyla müdahale etme yetkisi tanıyor.

Author: YY

Share This Post On

Submit a Comment