Ekonomi Hakkında İzlenmesi Gereken Belgeseller

1. Inside Job

ülkelerin birbirine bağımlı oldugunu yüzümüze çok açık çarpan, büyük şirketlerin ve bankaların hataları, (daha fazlasını kazanmak uğruna ve benimki seninkinden daha büyük yarışı içerisine girmeleri) sonucu bir çok devletin magdur oldugunu ve ahlak-etik kurallarının nasılda geri plana atıltıgını çırılçıplak gözler önüne seriyor. kanunların nasılda çıkarlar doğrultusunda işlediginide vurgulayan izlenilmesi gereken bir belgesel.

inside job ekonomi belgeseli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Too Big Too Fail

mortgage sisteminin ne kadar yalan olduğunu anladığınız film. buna paralel bazı şeyler türkiye’de aynı yürüyor. filmde veya kitapta devamlı yeni yapılan evler var tamam ama alan çok az, fakat babaların gözü öyle hırs bürümüş ki hala durmadan ev yapıyorlar. etrafınıza bakın yeni yapılan projelerde oturan insan sayısına.

kara para hiç bu kadar kolay içeri sızmamıştı.

too big too fail ekonomi belgesel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Capitalism A Love Story

zengin daha zengin, fakirin daha fakir oluşunu gösteriyor. ama filmle ilgili bazı sorunlar var. öncelikle girişteki minimal öykülerle dramatizasyon yapmaya çalışıyor. bir ailenin elindekileri kabedişiyle başlıyor. tam olarak nedenler igöstermeyişi soru işareti. ayrıca büyük bankaların ve devlet adamlarının dolandırıcılıklarını gösterirken de basitleştriemiyor olayları. kaçıyor bazı yerleri.

teknik sorunları olduğu aşikar. ama bu yanlış demek değil. anlattıklarının hepsi doğru ve sadece amerika için geçerli değiildir sanıyorum. baştakiler rüşvetler karşılığında finans şirketlerine arka çıkıyor ve vatandaşını hiç ama hiç kollamıyor. filmin finalinde ki sosyalizm övgüsü ise moore’un siyasi görüşünü açıkca belirtmekten krkmayışının eseri. haklı olarak en iyinin sosyalizm olacağını eşitliğin önemli olduğunu göstermesi önemli.

pis oyunları seyretmeye devam edeceğiz. moore gibi zeitgest gibi gözmüze sokanlar da nafile çabalarına rağmen pes etmek istemeyen aktivistler. gönülden sevdiğim adamlar.

OneSheet (Page 1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Zeitgeist The Movie

para ve güç denilen şeylerin her türlü değerin üstüne çıktığını biraz daha fazla anlamamıza olanak sağlamaya çalışmış devasa araştırma. bırakın komplo teorilerini, gerçekten mi böyle oldu ları… eğer biz şansa bu hayatları yaşıyorsak, yani ıraklı veya orta afrika ülkelerinden birinde doğmuş olsaydık, hayatımızdaki en önemli şey ne olacaktı: hayatta kalmak. ama bizim veya daha da ileri gidelim tüm batı medeniyetinin ( ve tabi ki bundan önce doğu medeniyetinde zevki sefa dönemleri var ) hayatımızdaki amaçlarımız neler: daha fazla para kazanmak, daha çok tüketebilmek, daha rahat bi hayat geçirmek, daha çok tatmin olmaya çalışmak, daha çok ünlenmek, hep daha fazlasını istemek. din, milliyetçilik, sınıf ayrımcılığı ve bunlar gibi bir çok topluluk belirten, bizim yarattığımız öğeler bizi birbirimizden uzaklaştırıyor, insan olmanın değerini unutturuyor.

bu filmin her sölediği doğrudur veya yanlıştır diye söylemler saçma olacaktır, fakat eğer birilerinin hayat amacı bambaşka iken, sadece coğrafi şansa göre diğerleri aç bir şekilde hayatta kalma savaşı veriyorsa burda birşeylerin yanlış olduğunu düşünmek herhalde saçma olamaz.

Zeitgeist-themovie

 

 

 

Author: Eco

Share This Post On

Submit a Comment