Ekonomiyle İlgilenenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Film izlemeyi sever misiniz? Peki filmin konusunun ekonomi olması sizin için ayrı bir anlam ifade eder mi?

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için bir film listesi oluşturduk. Şimdiden iyi seyirler ;

1) AKIL OYUNLARI (A BEAUTIFUL MİND)

AKIL OYUNLARI- A BEAUTIFUL MİND

AKIL OYUNLARI- A BEAUTIFUL MİND

Yönetmen:  Ron Howard

Yapımcı    : Ron Howar ,Brian Grazer
Senarist    : Akiva Goldsman
Uyarlama : Sylvia Nasar’ın Akıl Oyunları kitabı

 

Başrolde Russel Crowe’un olduğu filmde , John Nash adındaki bir matematikçinin hayat hikayesi konu alınmış. John Nash‘i oyun kuramıyla ilgili yaptığı çalışmalardan tanıyor olabilirsiniz.

Nash, mezuniyetinden sonra zamanla paranoid şizofreni hastalığının pençesine düşer. Hastalığının ilerlemesiyle beraber film sizi içine çekmeye başlıyor.

 

İMDB PUANI: 8,2

 

2) BANKA KELEBEK ETKİSİ-  THE BANK ( 2001)

THE BANK

THE BANK

 

Yayın tarihi: 6 Eylül 2001 (Avustralya)
Yönetmen: Robert Connolly
Film müziğinin bestecisi: Alan John
Sinematografi: Tristan Milani
Oyuncu direktörü: Jane Norris

Filmin ana karakteri Jim Doyle’ küçük yaşlarda keşfedilen matematik dehası,  üniversitede aldığı eğitimin de katkısıyla,  borsada iniş çıkışları önceden tahmin edebilen modellemeler oluşturmasını sağlar. Ekonominin büyük çalkantılar yaşadığı dönemleri başarıyla öngören bu modellemede yine de eksik noktalar mevcuttur…

 

 

 

 

 

 

3)  WALL STREET (1987)

wallstreet

WALL STREET

Yönetmen:  Oliver Stone
Yapımcı    :  Edward R. Pressman
Senarist    :  Stanley Weiser , Oliver Stone
Oyuncular:  Charlie Sheen ,Michael Douglas ( Bu Filmle En iyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü ve Altın Küede En iyi Erkek Oyuncu  Ödülü almıştır ) , Daryl Hannah , Martin Sheen

 

İMDB PUANI : 7,4

 

 

 

 

 

 

4) PARA AVCISI (THE  WOLF OF WALL STREET )

WOLF OF

THE WOLF OF WAL STREET

Birçoğunuz belki izlemişsinizdir. ekonomi deyip de bu filmi saymamak yanlış olur. Leonardo Di Caprio’nun Jordan Belford’u canlandırığı film aslında bir çok noktaya parmak basıyor.

Yönetmen:  Martin Scorsese
Yapımcı    :  Martin Scorsese , Leonardo DiCaprio , Riza Aziz , Joey McFarland , Emma Koskoff
Oyuncular  : Leonardo DiCaprio , Jonah Hill , Jean Dujardin , Matthew McConaughey
….

İMDB PUANI; 8.4

 

5) ELVEDA LENİN (GOOD BYE LENİN)

GOOD BYE LENİN

GOOD BYE LENİN

Elveda Lenin! (Orijinal ismi: Good bye Lenin!) Alman yapımı film. Wolfgang Becker tarafından 2003 yılında çekilmiş olan film sosyalizme inanmış bir anne (Kathrin Sass) ile oğlu (Alex) arasındaki ilişkiyi anlatmaktadır.

Doğu Almanya yıkılmadan önce kalp krizi geçiren ve 8 ay komada kalan anne, dışarda olup bitenlerden habersizdir. Doktor en ufak bir şokta annenin ölebileceğini söyler. Bunun üzerine oğlu ona yapay bir dünya oluşturur. Hatta bunun için arkadaşıyla birlikte çektiği haber bültenlerini annesine izletir, annesinin istediği Doğu Alman üretimi turşuları bulur buluşturur.

Doğu Almanya’nın yıkılması ile sosyalizme inanan insanların hayallerinin yıkılışına dikkat çeken film, dünyadaki politik sistemleri de eleştirmektedir.

İMDB PUANI; 7.8

 

 

 

 

6) OYUNUN SONU (MARGİN CALL)

margin_call01

MARGİN CALL

 

Yıllardan 2008. Yer Wall Street. Hisseleri yerle bir olmak üzere olan bir yatırım bankasındayız. Tıpkı Lehmann Brothers gibi.  Üst düzey yöneticiler krizi geçiştirme yolunu seçince işlerin daha da sarpa sarması kaçınılmaz oluyor. bu durumda bir karar verilmesi gerekiyor. Başrolde Kevin Spacey olunca izlemesi daha bir zevkli oluyor filmi.

 

İMDB PUANI; 7.1

 

 

 

 

7)  İÇ İŞLER (INSIDE JOB)

inside-job-poster

İNSİDE JOB

 

Inside Job, 2000’li yılların sonlarındaki finansal krizi konu alan, Charles H. Ferguson’un yönettiği 2010 yapımı belgesel filmdir. Ferguson, filmde finansal hizmetler sektörünün Amerika Birleşik Devletleri’nde sistemik yolsuzluğa neden olmasını ve bu sistemik yolsuzluğun sonuçlarını anlattığını dile getirmiştir. Geçekten güzel bir film izlemek istiyorsanız  rahatlıkla izleyebilirsiniz

 

İMDB PUANI; 8.2

 

 

 

8) LİMİT YOK (LIMITLESS)

LİMİT YOK

LİMİTLESS

Bir filmin başrollerinde Bradley Cooper ve Robert De Niro var dersem gerisini anlatmama gerek duymazsınız sanırım. Zevkle izleyeceğiniz bir film

 

İMDB PUANI; 7.4

 

 

Author: YY

Share This Post On

Submit a Comment