Fed bu kez piyasaları etkileyemedi

Son zamanlarda hepimiz Fed‘in tahvil alımını azaltmasına kitlenmiş vaziyetteyiz. Hatta öyle ki Piyasaların yönü Bernanke’nin ağzından çıkacak iki lafa bakar hale geldi.

Fed‘in tahvil alımını azaltması için en önemli kriterlerden olan işsizlik oranları 8 senenin en düşüğüne gerileyerek %7 oldu. Eğer tüm veriler bu şekilde iyi gelecek olursa Fed‘in yakın zamanda tahvil alımlarını azaltması bekleniyor. Yani bu da demek oluyor ki piyasada bulunan bol likitide artık tarih olacak.

İstihdam verilerinin açıklanmasına hazırlanan piyasalarda önce yükseliş görüldü, dolar 2.0460 TL’den günlük yüzde 0.7 yükselişle 2.0515 TL’ye kadar yükseldi. Euro ise 2.8 seviyesini test etti. Piyasa kapandığında ise dolar 2.0235 TL’ye kadar geriledi rekor kıran döviz sepeti de 2,3970’e kadar çekildi. Dövizin düşmesiyle birlikte ilk başlarda düşüş yaşayan BİST 100 son olarak günü 1.93 artışla tamamladı.

Piyasalar bunu daha önce fiyatlamıştı.

Uzun zamandır Fed‘in tahvil alımlarını azaltması yönündeki haberlerle meşgul olan piyasalar bu haberi çokca fiyatlamıştı. Rakamların bu kez iyi gelmesi piyasaları ilk günlerdeki kadar etkilemedi. İstihdam rakamları beklentileri aşsa da piyasalar aşağı yönlü hareket etmedi. Ancak düzenli şekilde artış gösteren veriler, Aralıkta tahvil azaltımına gidileceği yönündeki ihtimalleri güçlendirdi.

Beklentileri aştı ama yine de olumlu karşılandı

İstihdam her ne kadar beklentileri aşsa da kritik seviye olan 200 binin fazla yukarısına çıkamaması piyasalar tarafından olumlu bir haber olarak karşılandı. Verilerin açıklanmasının ardından Fed üyelerinden gelen açıklamalarla istihdamın hemen büyüme üzerinde olumlu etki gösteremeyeceği söylendi. Aynı zamanda son borç tavanı tartışmaları da para arzının arttırılmasının birden kesilemeyeceğini doğrulamış gibi görünüyor.

Gözler 17-18 Aralık’a çevrildi.

Fed tahvil azaltımı kararı hakkında en yaın 17-18 Aralık’taki Açık Piyasa Komitesi toplantısında söyleyecek. O zamana kadar piyasalardaki dalgalanmanın seyri ne olur bekleyip göreceğiz.

Author: Eco

Share This Post On

Submit a Comment