Kendi İşinizi Kurmamanız için 10 Korkunç Bahane

Artık kendi işinizi kurmanızın zamanı geldiğini düşünüyorsanız harekete geçmemek için önünüzde bir sürü bahane vardır. Tamamen sizin iradeniz dışında oluşan şansızlıklar dışında çoğu korkunç bir bahane olmaktan öteye gidemez.

1. Korkuyorum

çok korkuyorum Girişimciler kulübüne hoş geldiniz. Her girişimci korkar önünüzde iki şık var ya bu korkularınızın arkasına saklanın ya da aynı korkuları neden başarılı olmanız gerektiğinin enerjisi olarak kullanın. Rahatlık başarının düşmanıdır. En doğru korku ise hayallerinize ulaşamama korkusudur, hem sizi rehavetten uzaklaştırır hem de hayalleriniz için gerekli özveriyi kullanmanızı sağlar.

 

 

 

 

2. Gerekli Bağlantılara Sahip Değilim

doğru bağlantılar sahip değilim

Eğer fikrinize güveniyorsanız ve birisine ihtiyacınız varsa geliştirmek için ya da yardım almak için şu an Twitter, Facebook, Linkedin gibi kanallar varken bu bahaneden öteye gidemez, derseniz ki ulaşmak her şeyin çözümü mü ya yardım etmezse? Onu da ikna etmek sizin başarınız olur, aksi takdirde herkes girişimci ve kendi işinin sahibi olabilirdi. Size cevap vermesi için etkili bir nedeniniz olmalı ve ulaşmak istediğiniz kişinin dikkatini çekebilmelisiniz.

 

 

 

3. Çok Geç Kaldım

çok geç kaldımSteve Jobs telefonlar artık telefonlar son teknolojiye ulaştı artık daha ileri gitmez derken Iphone’la bambaşka bir kapı açtı ve telefon sektörünü baştan aşağı değiştirdi, Facebook sosyal medyada ilk değildi, Twitter ilk çıktığında ne saçma hayatta tutmaz bu derken şimdi kullanmayanı dövüyorlar. Yenilik bir tane değildir ve asla hiçbir şey değişmez, geliştirilemez değildir. Zaten çok başarılı olan kişiler de önceki fikirleri daha da geliştiren kişilerdir. Sadece daha iyi, daha hızlı, daha güçlü olmak için istekli değilseniz geç kaldınız.

 

 

4. Kimseye Kendimi Dinletemiyorum

kimseye kendimi dinletemiyorumİnsanlar şaşırtıcı, eğlenceli, ilginç, yürekten, şaşırtıcı, seksi, bilgilendirici, saçma, eleştiri, üzücü vs. her şeyi dinler eğer sizi dinlemiyorlarsa sorun onlar değil, sizsiniz. Eğer konu dışı bir şey söylemek istiyorsanız ama kendinizi dinletemiyorsanız mesajınızı değiştirmeyi deneyin en azından şeklini değiştirmek sizi daha ilginç ve dinlenebilir hale getirecektir.

 

 

 

 

5. Param Yok

param yok

Girişimci olmak daha az para, zaman ve kişiyle daha fazlasını gerçekleştirme sanatıdır. Hiç bir zaman yeterli nakite, bütçeye, fona sahip olmayacaksınız. Yeterli paranız yoksa planı değiştirin farklı yollarla da aynı sonuca ulaşabilirsiniz. Sahip olduğun şeyleri her zaman kontrol edemeyebilirsiniz ama neyle neyi yapacağınız sizin kontrolünüzde.

 

 

 

 

 

6. Zamanım Yok

zamanım yokHerkes aynı miktarda zamana sahiptir. Önemli olan nokta kendi vaktinizi ne ile harcıyor olduğunuz “gün 24 saatten daha az geliyor” tuzağına düşmemelisiniz. Bu şekilde hissettiğiniz anda İnternette, tv başında geçirdiğiniz zamanı kontrol edin emin olun sandığınızdan fazla zaman geçirdiğinizin farkına varacaksınız. En iyisi kalkın ve plan yapın günün 24 saat olduğu açık ve değişmezken plan yapıp buna sadık kaldığınızda zaman problemi de ortadan kalkacaktır. Unutmayan başarılı olanların günü 48 saat değil.

 

 

 

7. Herhangi Bir Yeteneğim Yok

yeteneğim yok

Problem değil, yeteneğiniz yoksa onları kazanın. Okula gidin, kurslara gidin, kitap okuyun, yarı zamanlı küçük bir işte çalışın ya da tamamen farklı bir iş kolunda çalışın. Kendi işine hakim birini bulun ve onun yanında çalışmak için gönüllü olun, herhangi bir ücret talep etmeyin eğer bunun adil olmadığını düşünüyorsanız da yeteneğim yok diye sızlanmayın. Beceriler ve  bilgi kazanılır, verilmez.

 

 

 

 

 

8. İyi Bir Fikrim Yok

iyi bir fikrim yokYeni bir şeyin hayali, hiç yapılmamış bir şeyi yapmak, keşfetmek gerçekten zor zaten yapılmış bir şeyi tekrardan ele almak ise kolaydır. Etrafta dolanın ve sorunları görün bu sorunlara çözümler üretmeye çalışın. Çoğu problemin çözümünü bulacak kişi siz olabilirsiniz. Tamamen yeni bir şey üretmek yerine şirketler daha iyisini, iyileştirmeyi tercih ederler.

 

 

 

 

 

9. Risk Alamıyorum

risk alamıyorumBugün aldığınız herhangi bir riski kurtarabilirsiniz üstelik aksiliklerle şanssızlıklarla veya başarısızlık durumunda aynı riski tekrar aldığınızda daha tecrübeli daha akıllıca çözümler üreten birisi olursunuz. Bir gün hayalinizi gerçekleştirmek için her şeyi denemediğinize pişman olacaksınız. Yaşlandığınızda geriye bakıp “Eğer o gün o riski alsaydım şu anda ne olurdu?” diye kendinize sorma ihtimali sizin için asıl risktir.

 

 

 

 

10. Plan Yapmada Uygulamaktan Daha İyiyim

plan yapmada uygulamaktan daha iyiyim

Hayır değilsin, bu sadece senin tembel olduğunu gösterir. Her başarılı girişimci kollarını sıvar ve kendi işini yapması gereken yerlerde diğer kimselere kulak asmayarak işini yapar (başarılı girişimciyi başarılı yapan da budur.) Uygulamada iyi olman için bunun sana doğuştan bahşedildiği bir yetenek olması gerekmez tek ihtiyacın olan şey disiplin.

Author: Eco

Share This Post On

Submit a Comment