Kişiliğinize Dair İpuçları Veren 8 Davranış

   Kişiliğinize Dair İpuçları Veren 8 Davranış

   Gündelik veya iş hayatımızda her gün bir çok insanla tanışırız. Bizler her ne kadar onlarla ilgili fikir sahibi olmadığımızı düşünsek de beynimiz biz bunu düşünürken çoktan karşımızdaki kişiyi tartarak fikir edinme aşamasına girmiştir.

   Bir insanın karakterine dair ipuçlarının davranışlarında saklı olduğunu söylesem herhalde bana hak verirsiniz. Peki bu davranışlar nelerdir? Tabi ki de aşağıda sayacağımız 8 örneğe çok daha fazlası eklenebilir ancak çok derin düşünmeyecek olursak karşımızdaki kişinin selamlaşmasından, el yazısından veya bir fincan çay içişinden önemi sonuçlar çıkarabiliriz.

İşte karakterle ilgili ipuçları veren 8 küçük davranış;

   1- El Sıkışmak

el sıkışma

 

 

 

 

 

 

El sıkışmasının insandan insana farklılık gösterdiğini hepiniz fark etmişsinizdir.Yapılan araştırmalar el sıkışmasının karakterle yakından ilişkili olduğunu göstermiştir.Sağlam, sert el sıkışması, güç ve öz güvenin göstergesidir. karşınızdaki kişinin elini sağlam bir şekilde sıkıyorsanız muhtemelen kendinizi ona karşı güçlü ve daha öz güvenli hissediyorsunuzdur. Ayrıca sert el sıkışması, kişide dışa dönüklük göstergesi olmakla birlikte duygusal olarak karşıdaki kişi üzerinde daha büyük bir etki bırakır.

Yumuşak ve elin tam kavranmayarak sıkılması ise öz güven eksikliğinin göstergesi olduğu gibi bu kişiler yaptıkları işte kolay yolları araştırmaya meyillidirler.

NOT; Ancak kaçırılmaması gereken bir nokta var. Biriyle selamlaşırken sırf öz güvenli görünmek için eli sert sıkmak kendini fark ettirecektir. Sertten kasıt bir güç gösterisi değildir. Çok sert sıkılması karşınızdaki kişinin tehlike algılamasına ve mesafe koymasına neden olacaktır. En önemlisi doğal olmaktır bu nedenle siz içinizden geldiği gibi davranın ve karakterinizi otaya koyun. Aksi taktirde daha kötü sonuçlar elde edebilirsiniz.

   2- Dakiklik

dakiklik, saat

Zaman, telafisi olmayan nadir şeylerden birisidir ve tabiri caizse hayatın yazılımındaki en temel koddur. Bir buluşmanız sırasında geç kalarak sizi bekleten birisi hakkında düşünceleriniz pek de olumlu olmayacaktır. Aynı şey tabi ki sizin bekletmeniz durumunda karşı taraf için de geçerlidir.

Dakik kişinin zamanla problemi yoktur. Mental olarak organizedir ve karşısına çıkabilecek engeller konusunda öngörü sahibidir. Her ne kadar büyük şehirlerin kalabalığında ufak tefek geç kalmalara tolerans gösterilebilecek olsa da, devamlı geciken bir kişinin hesaba katamadığı şeyler vardır. Bu durum kişinin iş hayatı veya normal yaşantısına dair ipucu verebilir.

Dakik olmamayı sadece mental karışıklığa bağlamamak lazım. Araştırmaya katılan kişiler beklemeleri durumunda, geç kalan kişinin kendilerini umursamadığını ve aşağılandıklarını hissettiklerini belirtmişlerdir.

Özel ilişkilerde veya arkadaşlık ilişkilerinde dakik olunmamasının yarattığı sonuçlar iş hayatındakinden bir hayli farklı. Katılanların büyük bir çoğunluğu; eşleri  veya sevgililerini bekledikleri zaman verecekleri tepkinin, iş görüşmesinde beklemeleri  durumunda verecekleri tepkiden daha az olacağını belirtmişler. Sevgiliye tolerans gösterebileceklerini ancak iş konusunda geç kalınması durumunda alternatif varsa başka bir kişiyle iş yapmak isteyeceklerini açıklamışlardır.

Benim alternatifim yok diyorsanız tabi ki bu maddeyi rahatlıkla eleyebilirsiniz.

   3- Çalışanlara Karşı Tutum

çalışanlara karşı tutum

Öncelikle çalışanlardan kasıt, şirket içerisindeki çalışanlardan ziyade bir restoran, kafe, mağaza, otel vb. kurumların personellerdir.

Katılımcıların içerisinde “İşini yapan birisine karşı kaba davranan birisiyle hiç bir şekilde beraber olmam” diyerek kesin çizgisini belirtenler olmakla birlikte “Bir personele gereksiz kabalık gösteren birisinin gözümdeki imajı pek de hoş olmaz” diyenler de var. Az oranda katılımcı ise bu durumun kendilerinde bir etki yaratmayacağını belirtmiştir. Gördüğünüz gibi kabalığın olumlu etkisi yok. Her ne kadar kızgın da olsanız bu karşınızdaki kişinin sorunu değildir ve centilmenlik böyle zamanlarda gereklidir.

   4- Kahve İçiş Şekli

benedict

Çok küçük bir detay gibi görünse de içerisinde büyük ipuçları barındıran bir hareket. Hemen hemen her gün bir şeyler içiyoruz dersek yanlış olmaz. Peki hiç kahve içerken gözlerinize dikkat ettiniz mi?

Araştırmaya göre kahve içerken fincanın içine(kahveye) bakan kişiler idealist, dikkatli ve öz farkındalığı yüksek kişiler olarak öne çıkıyorlar. Fincanın kenarına veya dışarıya bakan kişiler ise endişesiz, rahat, dışa dönük, çevresel, güvenilir ve etkilenmeye daha açık kişiler olarak görülmekte.

Bir şey içerken gözleri kapatmak ise acı, rahatsızlık ve dalgınlık göstergesi.

   5- Tırnak Yemek

çocuk tırnak yeme

Tırnak yemek pek hoş bir görüntü olmayabilir. Temizlikle ilgili bir çok şüphe uyandırabilir doğal olarak. Ancak yine de bu hareketin altında da yine bir karakteristik özellik yatıyor dersek yanlış olmaz. Kimi insanlar baskı ve stres altında hemen ellerini ağızlarına götürürler veya bir şey izlemeye daldıklarında farkında olmadan yine aynı davranışı tekrarlarlar.

Tırnak yiyen kişilerde iki özellik ön plana çıkmakta. Öncelikle bunlardan birisi mükemmeliyetçilik. Davranış bilimcilere göre bu kişiler yaptıkları her işte en iyisini isteyen kişilerdir. Olayların gidişatının kendi ellerinde olmadığı durumlarda ise stres altına girmeye meyillidirler. Ayrıca her ne kadar strese meyilli olsalar da, bir o kadar da rahatlık istekleri çok yüksektir.

   6-El Yazısı

el yazısı karakterinizi belirtir

Her insanın imzası eşsizdir bunu biliriz. Mahkemelerde çoğu davanın kilit noktası imza ve yazıların incelenmesi aşamasıdır dersek yanlış olmaz. Yazınızdan kim olduğunuz anlaşılabileceği gibi karakteriniz hakkında da ipuçları elde edebilirsiniz.

Örnek verecek olursa kalemi bastırarak yazmak, inatçılık ve öz güven belirtisidir. Yazının büyük olması insan odaklılığı gösterirken, küçük yazı içe dönüklüğün göstergesidir.

Bir yazıda harflerin sağa kayık olması duygusallık ve dost canlılığı, sola kayık harfler gözlemciliğin, dik yazılmış harfler ise pragmatist ve çıkarcı karakterin göstergesidir.

   7- Telefonunuz

telefon ve davranış ilişkisi

Teknoloji, hayatımıza her geçen gün daha hızlı girmekte ve biz isteyelim veya istemeyelim, insan ilişkileri veya davranışlarımızda, teknolojinin özü gereği yeni alışkanlıklar ediniyoruz. Öyle ki bu alışkanlıklar karakterimize göre değişebilmekle beraber karşı tarafa bir takım işaretler verebiliyor.

Birisiyle iletişim halindeyken aniden telefonu aldığınız oldu mu? Ya da hangi durumlarda birisiyle konuşurken eliniz hiç gerek yokken telefonunuza gider diye sorarsak daha doğru olur.

Yapılan araştırmalar bu soruya çok kısa ve basit bir cevap vermekte. birisinde iletişim halindeyken veya yalnızken, sebepsiz yere telefona yönelmek, kişinin içinde bulunduğu durumdan tatmin olmadığının göstergesidir. Yani karşınızdaki kişi sizinle iletişim halindeyken telefonuna bakıp bir şeyler kurcalıyorsa veya ikide bir ekrana bakıyorsa bu o kişinin konuşmadan istediği verimi alamadığını veya önemsemediğinin göstergesidir. Kişi bu hareketiyle farklı arayışlar içerisine girip tabiri caizse modunu değiştirmek istiyordur. Bu durum çok sık karşımıza çıkabildiği gibi fikir edinmek için küçük ancak önemli bir detay. Bir iş görüşmesinde karşı tarafı ikna etmeye çalışıyorsanız ve böyle bir durumla karşılaştıysanız bu , taktiğinizi değiştirmek için önemli bir sinyal. Bunun tersi olarak da müşteri pozisyonunda olabilirsiniz. müşteri olarak iş yapmak istediğiniz kişi telefonuyla ilgilenmekte tereddüt etmiyorsa bu durum yine size alacağınız hizmetle ilgili bir takım fikirler verebilir.

   8-Göz teması

is-gorusmelerinde-vucut-dilimiz-nasil-olmali_

Göz temasının önemini hepimiz biliyoruzdur. Konuşurken bazı insanların gözümüzün içine bakabildiğini, bazılarının ise özellikle bundan kaçındığını fark etmişizdir. Bu durumdan çıkarmamız gereken bir kaç önemli nokta vardır.

Davranış bilimcilerine göre göz temasından kaçınmak veya kaçınmamakla birlikte göz teması kuramamak;  isteksizlik, öz güven ve irade eksikliğinin göstergesidir. Göz teması kuran ve uzun uzun karşısındaki kişinin gözüne bakılması ise dışa dönüklük, özgüven ve dominantlığın belirtisidir.

 

Kaynak: Business İnsider

Author: YY

Share This Post On

Submit a Comment