Merkez’in Başkanı

 

Son Günlerde Ülke Gündeminde İlk Sıraya Ekonomi ve Dövizdeki Dalgalanmalar Oturdu.Bu Dalgalanmalar O Kadar Kuvvetliydi Ki Asıl Gündem Olan Hükumet – Cemaat Tartışmasını Bastırdı.

Tüm bu gündem içerisinde dikkat çeken bir isim vardı o da Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı. “TL yi aslanlar gibi savunacağız” , “Doları yıl sonunda 1.92 seviyesine çekeceğiz” şeklindeki sözleri , Başçı’nın bu dönemde kullandığı argümanlar. Pek çoğumuz ilk görüşte bu iddialı sözleri şov gibi algılayabiliriz normal olarak ancak Başçı’nın bu kesin konuşmaları şovdan öte, kişiliğinin bir yansımasıdır diyebiliriz. Zira kendisi risk almayı seven, ve radikal kararlar verebilen birisi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı

Erdem Başçı‘nın kariyeri hakkında kısa bir yazı yazmakta fayda var.
Başçı 1966 Ankara doğumludur. 1983 te Ankara TED Koleji, 87’de ise ODTÜ elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldu. ODTÜ’den sonra Bilkent Üniversitesi’nde işletme yüksek lisans programını bitirdi. Ardından ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi’nde iktisat dalında yüksek lisans derecesini aldı. Daha sonra da Bilkent Üniversitesi’nde 1995-2003 yılları arasında öğretim görevlisi oldu. Ayrıca Başçı , 1999 yılında İngiltere’de York Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi. 2003 yılında Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atandı ve bir süre bu görevini yürüttü. 2011 yılında ise Merkez Bankası Başkanı oldu.
Başçı aslında göreve geldikten sonra başarılı bir grafik çizdi. Yaptığı kritik hamlelerle dikkat çekti ve 2012 yılında The Banker dergisi tarafından “yılın merkez bankası başkanı” seçildi.

Erdem Başçı, Egemen Bağış’ın çocukluk arkadaşı ve Egemen Bağış’ın tabiriyle kendisi “risk almayı seven, ancak aşırı riskten uzak duran” bir yapıya sahip. Başçı’yı yakından tanıyan ve doktora danışmanlığını yapmış olan Semih Koray ise onu “hiç bir zaman konseptlerin kölesi olmaz, hep onların efendisi olur ve teorilerini kanıtlamak için kullanır” şeklinde tanımlıyor.
Dediğimiz gibi Başçı, doların ateşlendiği şu dönemlerde iddialı açıklamalarda bulundu ve bu iddialı duruşu kişiliğinin bir yansıması. Bakalım zaman bize ne gösterecek. Merkez bankası dövizi dizginleyebilecek mi ?

 

Author: YY

Share This Post On

Submit a Comment