Ne İstersiniz? Ülke Mi Yoksa Banka Mı?

 

Build bank

Binlerce yıldır gücün sembolü olarak ne kullanılır diye sorarsak herhalde “krallık” yanıtı bu soru için aklınıza gelecek ilk cevaplardan birisidir. Peki gelişen küresel sistem sizce bazı kalıpları da değiştirmemiş midir. Eskiden paranın, gücün, iktidarın sembolü olan krallar ve krallıklar artık temsil edecek başka kavramlar bulmalılardır belki.

relbanks.com sitesinin yaptığı araştırma bankaların büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Üstelik rapor bir yandan da büyük bankalarıyla övünen Türk bankacılık sektörünün de kat etmesi gereken yolun uzunluğunu bizlere gösteriyor.

Rapor tüm varlıkları baz alarak sistemi domine eden 50 büyük bankanın toplam varlıklarını sıralıyor.

Bu rapora göre 2014 rakamlarıyla dünyanın en büyük 50 bankasının toplam varlıklarının tutarı 70 trilyon 500 milyar dolar.

Raporda sıralamaya Çin’den 10, Amerika’dan 6, İngiltere, Japonya ve Fransa’dan 5’er , Avustralya’dan 4, Almanya ve Kanada’dan 3’er, İspanya, İtalya, İsviçre ve Hollanda’dan 2 ‘şer, İsveç’ten ise 1 tane banka girdi.

Listenin birincisi Çin merkezli İndustrial& Commercial Bank Of China (ICBC) ve bankanın varlıkları toplamı 3 trilyon 182 milyar dolar. İngiliz HSBC Holdings 2 trilyon 602 milyar 536 milyon dolarla 2.sırada yer alırken, 3. sıradaki China Construction Bank’ı Fransız BNP Paribas ve Japon Mitsubishi UFJ Financial Group takip ediyor.

TÜRK BANKALARININ DURUMU NE?

70 trilyon doların büyüklüğünü bir karşılaştırmayla anlamak gerekirse; IMF verilerine göre 2014 rakamlarıyla, 187 ülkenin GSYH toplamının 76 trilyon 850 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.  50 bankanın varlıkları toplamı 187 ülkenin GSYH’ını neredeyse karşılayabilecek büyüklükte. Bir başka deyişle bu para, 7 milyar 104 milyon kişinin bir yıllık çalışmasına denk geliyor.

Peki Türk bankalarının varlıkları toplamı ne kadar ediyor. Söz konusu Türk bankaları olunca 50 bankanın sahip olduğu 70 trilyon doları bir kenara bırakıp listenin ilk sırasında yer alan ICBC’yi baz alırsak daha adaletli olacaktır.

BİST’te işlem gören , Türkiye’nin en büyük bankalarının toplam piyasa değeri 80.5 milyar dolar. Listenin ilk sırasında yer alan ICBC, 3 trilyon 182 milyar dolar varlığıyla Türk bankalarının piyasa değerinin 40 katına ulaşmış durumda.  Öte yandan Türkiye’nin toplam milli gelirinin 2014 yılında 810 milyar dolar olması bekleniyor. Bu rakama göre de, ICBC’nin varlıkları Türkiyenin 2014 teki milli gelirinin tam 4 katına eşit olacak .

Listenin son sırasında bulunan Çinli İndustrial Bank Co. LTD’nin ise varlıkları toplamı 611 milyar 581 milyon dolar olarak hesaplandı.

Author: YY

Share This Post On

Submit a Comment