Para mı Ekono mi?

Para bazen o kadar değerlidir ki paha biçilemez bazen de o kadar değersizdir ki hiçbir şeyi satın almaya gücü yetmez.Ama ne yazik ki bir başına ekonomiyi karıştırmaya rahatlıkla gücü yeter.

Ekonomiyi kısmen oluşturan akıl ve para olabilir.Aklınızı para karıştırır,akıl da paraya yön verir.Bir nevi de ekonomi bisiklet gibidir.Çok hızlı gidersen çarparsın çok yavaş gidersen de istediğin yere zamanında gidemezsin.Öyle bir hızda gitmelisin ki ne kendin tehlikede olasın ne de bisiklet.Tabiki de acele edilmek zorunda kalınan zamanlar olabilir yada yavaş gitmek zorunda olunan zamanlar..İşte o zaman aklın devreye girmesi mecburi.

Eski zamanlarda insanlar mallarını değiş tokuş yapmışlar daha sonra takas ölçüsü olarak parayı keşfetmişler.Ordan nereye mi gelmiş? IMF’ye gelmiş,World Bank’e gelmiş,FED’e gelmiş,OECD,Avrupa Birliği,İsviçre bankaları,Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası diye uzar gider bu liste.Ortak akılları para olmuş ve ortaya bunlar çıkmış.Para aklı yönlendirmiş.

Uluslararası ve ulusal kuruluşlar paranın kontrolü için çok uğraşmalarına rağmen bisikleti kullanmak aşırı zorlaşabiliyor.Fiskal ve ektra fiskal uygulamalar,döviz rezervleri,faiz oranları,tahvil alım satımları yada birçok sayamadığımız müdahale ile oluşan süreç ekonomiyi dengelemek için.Bir dolar derdi var ki aldı başını gidiyor.Dolar koşuyor Türk Lirası kovalıyor derken bir hızlandı ki Euro’nun peşine düştü.Yakalamakta da inat ediyor baya baya.Üretimden tutun ihracata kadar zarar görebilecek şeylerden endişe ediliyor.Sorun yurt içi kaynaklı olabilir yurt dışı kaynaklı da..Tartışılır konu ama bir gerçek var ki Amerika Birleşik Devletleri aklıyla parayı –arada kendilerince ufak aksaklıklar yaşasalar da- iyi bir şekilde yönetip aklıyla da dünyayı yönetmeyi beceriyor gibi gözüküyor.

Belki uğraşılır bisikleti düzgün sürmek için,dengeye getirmek için ama siz yine de kendi bisikletinize dikkat edin.Yeri gelince ayağınıza göre yorgan alın,yeri gelince de ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Umutcan MEMO

Twitter:@glikokaliks

E-mail:umutcanmemo1994@hotmail.com

Author: Umutcan Memo

Share This Post On

Submit a Comment