Sanal Dolandırıcılığa Karşı 7 Önlem

sanal_korsanlar

Teknolojik aletler gün geçtikçe hayatımızda daha büyük bir yer kaplıyor. Her ne kadar hayatımızı kolaylaştırıyor olsalar da bu cihazlar dikkatli olunmadığı taktirde en büyük kabusumuz da olabiliyor.

Teknoloji her alanda olduğu gibi finans sektöründe de bir çok yenilik getirdi. Bir zamanlar , her işlemi bankada yapmak zorunda olan müşteriler ATMler sayesinde şubeye uğrama derdinden kurtuldu. Son yıllarda ise bankalar verdikleri sanal hizmetlerle müşterilerin ATM’lere olan bağlılığını azaltmaya çalışıyorlar. Ancak sanal işlemler faydalı olmalarına karşın dikkat edilmediği takdirde bir o kadar tehlikeli.

İşte sanal dolandırıcılığa karşı almanız gereken 7 önlem;

1)  Kart şifrenizi ve finansal işlem şifrelerinizi gizlice yazın ve kimseyle paylaşmayın

2)  ATM ve alışveriş yaptığınız mağazalarda kartınızı taktığınız cihazları kontrol edin. Cihaz üzerinde herhangi bir ek parça veya şüphe uyandıran bir aparat dikkatinizi çekerse kartınızı geri isteyin

3) Hassas içerikli finansal bilgilerinizin bulunduğu sitelere halka açık ağlardan sakın giriş yapmayın.

4) İnternetten yaptığınız alışverişlerde sizden istenen bilgileri kontrol ediniz. Gizli kalması gereken bilgileri kesinlikle paylaşmayın. Örneğin; Kart numaranızın tamamı,kart şifreniz, Tc kimlik numaranız  vb.

5) İşlemleriniz bittiğinde çıkış yapmadan tarayıcınızı kapatmayın

6) Cüzdanınızdaki kartları belli aralıklarla kontrol edin

7) Kart ekstrenizi muhakkak kontrol edin. Sadece aylık tutarınızı değil , dönem içi işlemlerinizi de tek tek gözden geçirin

Author: YY

Share This Post On

Submit a Comment