Tesla’dan Kazan-Kazan Hamlesi

 

Tesla Model S 2014

Tesla Model S 2014

Patent Davası Açılmayacak

   Lüks araç sınıfı denince birçoğumuzun aklına onlarca farklı marka gelir.  Herkesin hayal ettiği ancak zengin diye nitelendirilen insanların dahi hepsinin sahip olamadığı bu markalardan birisi şüphesiz diğerlerinden çok daha farklı bir özelliğiyle dikkat çekmekte;  Elektrikli motor teknolojisiyle kusursuz performans sağlayan ve bir çok rakibine taş çıkartan Tesla Motors.

   Sanayi devriminden itibaren  ihtiyaç duyulan enerjinin büyük bir kısmının fosil yakıtlardan karşılanması,  ve bu ihtiyacın yıllar geçtikçe daha da artan bir şekilde seyretmesi,  insanlığı fosil yakıtların tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Diğer yandan bu hunharca kullanımın doğada yarattığı hastalık olan küresel ısınma baş gösterdi. Son yıllarda bu tehlikenin daha da keskin hatlarla görülmesiyle birlikte bilim, teknoloji, sanayi gibi çoğu alanda yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çalışmalar yapılmaya başlandı.  Bunun yanında fosil yakıtlarının tüketiminin azaltılması da üzerinde durulan bir diğer konu oldu.

   Tesla Motors, geliştirdiği teknolojiyle  küresel ısınmayla mücadele ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına teşvikin son yıllardaki en büyük temsilcilerinden birisi oldu dersek yanılmış olmayız.  Haberlerde görmeye alışkın olduğumuz iki veya 3 tekerlekli, ince saçlarla yapılmış ve saatte maksimum 80 km hız yapabilen “geleceğin araçları”nı Tesla’yla kıyas etmenin ne kadar yanlış olacağını biliyorsunuz.

   Günümüz koşullarını değerlendirdiğimizde “geleceğin aracı” sıfatını tam hakkıyla karşılayabilen Tesla araçlarının üretici firması olan Tesla Motors,  geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla pek de alışkın olmadığımız bir hamle yaptı ve isteyen herkesin Tesla’nın elektrikli motor teknolojisini kullanabileceğini ilan etti. Son yıllarda büyük şirketler arasında adeta savaş halini alan patent davalarının üzerine Tesla Motors’un böyle bir karar alması, haliyle bu kararın veriliş nedenini merak ettirdi.

Tesla Neyi Hedefliyor?

   Günümüzde otomotiv sektörünün büyüklüğü tartışılmayacak düzeyde ve onlarca şirketin kazançları milyar dolarlarla ifade ediliyor.  Ancak hemen hemen tüm motorlu araçlar petrolle çalışıyor ve dünyada mevcut altyapı bu sistem üzerine kurulu. Elektrikli motorla çalışan bir araç almanın da en büyük dezavantajı bu altyapının yaratacağı zorluklar. Tesla da araçlarının rağbet görmesi için motor teknolojisi, güvenlik gibi unsurlardan ziyade şarj istasyonlarının yaygınlaşmasının daha önemli bir unsur olduğunun farkında.  Ancak bu koşulun gerçekleşmesi, şu anki elektrikli araç sahiplerinin sayısı göz önünde bulundurulduğunda çok zor görünüyor.  Bu noktada rekabet ortamının olmaması Tesla’nın elini kolunu bağlıyor. Çünkü monopol durumda olan Tesla, ne kadar büyük bir şirket olursa olsun,  tek başına tüm otomotiv şirketlerinin üzerinde yaratacağı baskıyla baş edemeyecektir. Tesla, elektrikli motor teknolojisini kullanmak isteyen herkese açarak, elektrikli araç üretimini teşvik etmek ve oluşacak rekabet ortamıyla piyasayı büyüterek daha büyük lobi oluşmasını amaçlıyor. Şirket amaçladığı yaratıcı yıkımı gerçekleştirmek için uygun zamanın geldiğine inanmış olsa gerek. Kısacası Tesla, geleceği hızlı getirmek istiyor ve bu nedenle artık daha radikal kararlar almaya başladı.

Author: YY

Share This Post On

Submit a Comment