Türkiye’yi Mortgage Krizi mi Bekliyor?

Türkiye’nin son 10 yılda inşaatta ve emlak sektöründe gösterdiği büyüme akla bu soruyu getiriyor. Gelecekte Türkiye de Amerika gibi mortgage krizine tutulacak mı? inşaat sektöründeki büyüme balondan mı ibaret?

Öncelikle rakamlara bir göz atalım, rakamlar yalan söylemez neyse onu gösterir.

TÜİK ile BDDK verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de 2013 yılının  ilk 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

türkiye mortgage krizi

Her sene de artan bir ivme gösterdiğini hesap edersek bu  yüze 30.9 artışın ne kadar yüksek olduğunu görebiliriz. Amerika’daki mortgage krizini hatırlayacak olursak en kaba anlatımıyla şu şekilde gerçekleşmişti;

Amerikan ekonomisinde herkes ekonominin çok iyi olduğunu her şeyin çok iyi gittiğini düşünüyordu, bu iyimser hava beklentileri normalin üzerinde bir iyimserliğe yükseltti mortgage kredilerinin faizi ise piyasanın iyimserliğine göre değişim gösteriyordu, faizler düştükçe düşmüş, bankalar kolaylıkla kredi verir hale gelmiş, herkes ev alabilecek parayı elde edebilince de klasik arz – talep kanundan dolayı emlak fiyatları fırlamış artık balona dönüşmüştü, daha sonra piyasa kötüleşmeye başlayınca faizler artmış insanlar çektikleri kredilerin geri ödemelerini yapamayınca milyonlarca insan evsiz kalmış, bir çok banka ve finans kuruluşu iflas bayrağını çekmişti.

Şimdi Türkiye’ye dönecek olursak bunu ülkemizde de yaşayabilir miyiz? Benim görüşüm şu ki şu andaki konut fiyatları balon sayılabilecek düzeyde, kira öder gibi ev sahibi olmak ise mortgage’la benzeşiyoruz. sanırım ilerde bir emlak krizi patlaması yaşamak içten bile değil.

Author: Eco

Share This Post On

Submit a Comment