Yeni Site Fark Yarattı

Türk finans sektörünün önde gelen kuruluşlarından Yapı Kredi,  web hizmetinin şirket büyümesine ne denli katkıda bulunduğunu adeta ispatlamış oldu.

Eylül ayında internet sitesini yenileyen Yapı Kredi  mevcut site içi arama motorunu değiştirdi ve kullanıcıların aramalarını anlayıp ona göre değişen bir yapıya sahip olan Google Search Appliance isimli arama teknolojisini siteye entegre etti.  Bu arama motoru siteye yeni veriler eklendikçe kendisini geliştiriyor. Adı da “sürekli öğrenen arama motoru” .  Yeni sitede ilk göze çarpan detay , eski siteye oranla daha sade ve kullanışlı bir tasarımın olması.

Bu değişim her ne kadar basit bir değişiklik gibi görünse de istatistiklere bakınca aslında  ne kadar önemli olduğunu fark edebiliriz.            Yeni arayüze geçildikten sonra web sitesinin kullanıcı sayısında %10 luk bir artış yaşanmış. İnternet üzerinden kredi başvurularında ise adeta patlama yaşanmış. Son iki ayda internet üzerinden yapılan kredi başvuruları tam %135 artmış. Yapı Kredi Alternatif  Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan’ın verdiği bilgilere göre klasik sitede bir günde ortalama 1000 arama yapılırken yeni sitede bu rakam günlük 50.000 ile 100.000 arasında değişiyor. Ayrıca eskiye nazaran kullanıcıların sitede kalma süreleri ortalama 30 saniye yükselmiş durumda.

Google tarafından örnek vaka seçildi

Rakamlardaki bu artış Google’ın da dikkatini çekmiş ve sonuç olarak Google Yapı Kredi‘nin yeni sitesini örnek vaka (Case Study) seçerek bir rapor oluşturmaya karar vermiş.

yapı kredi web sitesi

 

Author: YY

Share This Post On

Submit a Comment