Yüksek Miktarda Nakit-Suç İlişkisi

Eğer evinizde bir oda dolusu nakit para varsa mali suçlu sayılırsınız! üstelik bunları alnızın teriyle tamamen helali hoş bir şekilde kazanmış olsanız bile.

Yüksek miktarda nakit bulundurmak normal bir durum mudur? Paranızı bankada güvenli bir şekilde tutmak varken neden evinizin bir köşesinde ya da arabanızda bu kadar parayı tutasınız? Bunun cevabı çok büyük bir ihtimalle parayı pek de yasal olmayan yollardan kazanmış olmanızdır. Pek de yasal olmak hafif bir tabir oldu muhtemelen bu parayı uyuşturucu, silah, kadın ticareti veya terör eylemlerini finanse etmek gibi büyük miktarda para dönen işlerden sağladınız ve bunu bankaya veya legal bir kuruma götürdüğünüzde maliyeciler yakanıza er ya da geç yapışacaktır ve siz de bu ihtimali göz önünde bulundurarak paranızı evinizde saklarsınız.

Tabi bu kadar nakit para sonsuza kadar evde tutulamaz bunu bir şekilde kara para aklama yöntemleriyle legalize etmek gerekir. Burda da en çok kullanılan yöntemler ticari bir işletmeye nakit vasıtasıyla ortak olmak, kayıtdışı bir şekilde gayrimenkul almak gibi yollar tercih edilir. Aramızda kalsın ama bu çok zengin iş adamlarının futbol kulüplerine başkan olmalarının altında yatan nedenlerden birinin bu olabileceğini düşünüyorum kimseyi zan altında bırakmak istemem ama bu ihtimali de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Eğer bulundurduğunuz nakit para 100 dolar veya 500 euroluk banknotlar halindeyse illegal para olduğu %99 ihtimalle gerçektir. Öyle ki Amerika’da 1969 yılındaki 15 doların alım gücü bugünkü 100 dolara eşit olmasına rağmen Amerika’daki en büyük banknot hala 100 dolardır. Bu da kara parayı engellemek için nakit transferlerini zorlaştırmanın önemini bize gösterir. ABD’de bir satıcı bir işlemden 10 bin dolarlık bir nakit kabul etmişse hemen vergi dairesine alıcıyı ve işlemi bildirmek zorundadır. Yüksek nakitle yapılan işlemler MASAK radarına girer. Bir çok ülkede de nakitle yapılan işlem miktarı 3-5 bin euro’yu geçmiyor.

Hayatın normal seyrinde bir araç dolusu para transferi şüpheli işlem olarak görülür. Türkiye’de de nakitle yapılan işlem miktarı sınırı 8 bin tl’dir. Eğer 8 bin tl’den yüksek miktarda nakitle işlem yapılırsa %5 usülsüzlük cezası kesilir.

Nakit işlem miktarları

Nakit işlem limitleri

Türkiye 8000 TL
Fransa 15.000 Euro
ABD 10.000 dolar
İspanya 2500 Euro
İngiltere 2.500 Euro
Almanya 1000 Euro
İtalya 1000 Euro

Author: Eco

Share This Post On

Submit a Comment